Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Święto Niska 2013

Data publikacji: 2013-06-18, Data modyfikacji: 2013-06-18
A A AWydrukDrukuj  
 

W niedzielę 16 czerwca na Stadionie MKS „Sokół" mieszkańcy regionu bawili się na Święcie Niska 2013.

Najpierw jednak nastąpiło długo oczekiwane, uroczyste otwarcie Plant Miast Partnerskich. Tegoroczna impreza była wyjątkowa również za sprawą inauguracji obchodów 80-lecia nadania praw miejskich dla miasta Niska. Na Małych Plantach w Nisku dawno nie było takich tłumów jak w niedzielne popołudnie. Wszystko za sprawą uroczystości, mających na celu podsumowanie inwestycji pn. „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Nisku". Dzięki modernizacji zmianie uległ nie tylko wizerunek niżańskiego deptaka, ale też jego nazwa, która teraz brzmi - Planty Miast Partnerskich. To ukłon w stronę współpracujących z Gminą i Miastem Nisko zagranicznych samorządów – słowackiego Semerova, węgierskiego Fehergyarmat, ukraińskiego Gródka i niemieckiego Hecklingen. Przybyłe na uroczystość otwarcia plant delegacje z Semerova i Gródka mogły podziwiać nie tylko maszty z flagami swoich państw, ale też kamienne tablice z herbami bliskich im miejscowości, czy drogowskazy z odległościami pomiędzy nimi. To jednak nie jedyne zmiany na plantach. Wokół centralnie ulokowanej fontanny pojawiły się kwiatowe klomby, a na jednej z ławek umiejscowiono odlaną z brązu rzeźbę hrabiny Marii Resseguier, która nie bez powodu nosi dziś miano dobrodziejki Niska. Wykonana przez nałęczowskiego artystę, Zbigniewa Strzyżyńskiego rzeźba, jest z kolei próbą upamiętnienia wielkiego zaangażowania hrabiny w rozbudowę i rozwój miasta na przełomie XIX i XX w.

Galeria zdjęć

Uroczyste otwarcie Plant Miast Partnerskich z udziałem zagranicznych delegacji rozpoczęło się od symbolicznego przecięcia wstęgi. Uczestniczyli w nim m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Julian Ozimek, Poseł na Sejm RP, Renata Butryn, Starosta miejscowości Semerovo, Imrich Hrabowsky, Burmistrz miasta Gródek, Mikołaj Sawka, Przewodniczący RM w Nisku, Waldemar Ślusarczyk, Proboszcz Parafii pw. św. Józefa w Nisku, ks. Franciszek Grela, ks. prof. Marian Wolicki, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego, Sławomir Czwal. Chwilę później po ceremoniale flagowym odsłonięto herby Niska i miast partnerskich.

- W przeddzień 80. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu możemy zobaczyć jak dzięki rewitalizacji Nisko zmieniło swój wizerunek. Realizacja projektu o łącznej wartości 5,5 miliona złotych pozwoliła osiągnąć kilka celów, które wpływają na podniesienie atrakcyjności i estetyki miasta. Zmodernizowano nie tylko budynki Urzędu Gminy i Miasta, odnawiając ich elewacje, ale też odrestaurowano pomnik Orląt Lwowskich, urządzono tereny zielone wokół wymienionych budowli i rozpoczęto prace rewitalizacyjne w Parku Miejskim – mówił podczas uroczystości Julian Ozimek, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Podczas otwarcia Plant Miast Partnerskich uczniowie ZS nr 3 w Nisku przybliżyli przybyłym gościom sylwetkę hrabiny Marii Resseguier. W pokazach artystycznych uczestniczyli też członkowie Zespołu NCK „Sokół" pod kierunkiem Wojciecha Kawy, Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek, Orkiestra OSP z Zarzecza oraz ZPiT Racławice. W związku z jubileuszem nadania praw miejskich wydana została publikacja autorstwa ks. Profesora Mariana Wolickiego pn. „Dobrodziejka Niska", który zaprezentował osobiście książkę podczas niżańskich obchodów.

Po zakończeniu uroczystości na Małych Plantach wszyscy w uroczystym korowodzie przeszli na stadion piłkarski MKS „Sokół". Tam nastąpiła prezentacja miast partnerskich w wykonaniu uczniów niżańskich szkół, koncert „Polska żyje w nas" przygotowany przez ZPiT „Racławice", występ niżańskiego chóru seniorów „Echo" oraz koncert muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespołu „Kawa Band". Gwiazdami Święta Niska 2013 były zespoły „Pudelsi" i „Cree". Publiczność mogła też uczestniczyć w koncercie Diany Ciecierskiej z zespołem „Prolog". Tradycyjnie podczas imprezy nie zabrakło stoisk sponsorów, gastronomi, parku rozrywki, ekspozycji artystycznych i wystawy fotografii. Swoje stoiska miały też stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich. Nowością były stoiska promujące miasta partnerskie.

UM Nisko, Źródło artykułu: www.nisko.pl, Autor zdjęć: UM Nisko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola