Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nisko w pierwszej 10-tce w Rankingu Gmin Podkarpacia

Data publikacji: 2016-12-04, Data modyfikacji: 2016-12-04
A A AWydrukDrukuj  
 
 Nisko w pierwszej 10-tce w Rankingu Gmin Podkarpacia

Gmina Nisko znalazła się w pierwszej dziesiątce V edycji Rankingu Gmin Podkarpacia. Ranking organizowany przez Urząd Statystyczny i Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego to jedna z najbardziej niezależnych i miarodajnych klasyfikacji aktywności gospodarczej samorządów.

Gmina Nisko znalazła się na 10 miejscu rankingu spośród 160 gmin Podkarpacia wyprzedzając m.in. Stalową Wolę. Ideą Rankingu Gmin Podkarpacia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno - gospodarczego na terenie woj. podkarpackiego. Wyniki rankingu oparte zostały o dane statystyczne za rok 2015, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

Ocenie poddane zostały wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu tj. Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna.

Metodą oceny poziomu rozwoju gminy był wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Najważniejsze z nich dotyczyły wydatków majątkowych inwestycyjnych na 1 mieszkańca, wydatków na administrację publiczną na 1 mieszkańca, budżetów środków europejskich na 1 mieszkańca, wydatków majątkowych inwestycyjnych na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca, przyrostu naturalnego na 1 tys. mieszkańców, czy wyników sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów - średni wynik w procentach na 1 zdającego.

Wyniki rankingu ogłoszono 23 listopada w Jasionce k. Rzeszowa podczas kongresu pn. „Samorząd w obliczu wyzwań z zakresu ochrony środowiska”.  Jego uczestnikami byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy wydziałów ochrony środowiska, a także dyrektorzy i prezesi zakładów usług komunalnych z woj. podkarpackiego. Organizatorem kongresu była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego.

 

redakcja, Źródło artykułu: nisko.pl, Autor zdjęć: nisko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola