Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Uroczystość upamiętniająca Niżańskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Data publikacji: 2022-03-25, Data modyfikacji: 2022-03-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Uroczystość upamiętniająca Niżańskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Uroczystość upamiętniająca Niżańskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata miała miejsce 24 marca w Nisku.

Data wybrana została nie bez powodu, bowiem właśnie 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – święto ustanowione w 2017 r. z inicjatywy Prezydenta RP.

Tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata uhonorowanych zostało sześcioro mieszkańców Gminy i Miasta Nisko. Należą do nich Anna i Stanisław Puchalscy, Katarzyna i Jan Saganowie oraz Maria i Stanisław Wołoszynowie.

– To wyjątkowy dzień, w którym chcemy pokazać i podkreślić uhonorowanie ludzi otwartych na drugiego człowieka. Ludzi z Niska, którzy nie pozostali obojętni na cierpienie innych, wykazali się olbrzymią odwagą i poświęceniem. To bardzo ważne świadectwo i ofiara, o czym zawsze musimy pamiętać – mówił Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Rys historyczny pt. „Sprawiedliwi z Niska” przedstawił Grzegorz Wołoszyn, wnuk Marii i Stanisława Wołoszynów. Chwilę później nastąpiło odsłonięcie pamiątkowych tabliczek przy wsadzonych na tę okoliczność Drzewach Pamięci Niżańskich Sprawiedliwych. Dla upamiętnienia bohaterstwa wyróżnionych Niżan zasadzono miłorząb dwulistny, kanadyjski klon czerwonolistny oraz japoński buk pospolity.

– Bohaterowie dzisiejszego dnia, o których mówimy, mają oczywiście swoje drzewka w Jad Waszem i miejsce na ścianie honoru. Ale warto się przyjrzeć tym dzielnym osobom bliżej i zadbać o to, by pamięć o nich trwała tu w Nisku. Nisko może się wydawać miastem prowincjonalnym, trochę zapomnianym, ale proszę mi wierzyć, kiedy podczas wielu seminariów, w których brałem udział, podczas rozmów z ludźmi różnych narodowości, kiedy mowa była o Nisku, oni wiedzieli o jakie miasto chodzi i wiedzieli wiele o ludziach, których wojenny los związany był z Niskiem – mówił Marcin Folta Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku.

Niżańscy Sprawiedliwi wspólnie ocalili życia czterem osobom pochodzenia żydowskiego. Byli to Morris Krantz, Joseph Feit oraz Nachman i Yenta Gorzyczańscy.

Czwartkowym uroczystościom towarzyszyła plenerowa ekspozycja pt. „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata honorowane są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które w czasie Holokaustu bezinteresownie, narażając własne życie, udzielały pomocy prześladowanym Żydom. Pomoc zwykle polegała na ukrywaniu osób, tworzeniu dla nich kryjówek, organizowaniu ucieczek z gett, dostarczaniu fałszywych dokumentów tożsamości, pieniędzy, żywności, odzieży czy leków. Okupowana przez Niemców Polska była jednym z krajów, w którym najsurowiej karano za udzielanie pomocy Żydom. Najczęściej była to kara śmierci.

, Źródło artykułu: Gmina i Miasto Nisko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    niżański 

    Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

    Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

    Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

    Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola