Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina i Miasto Nisko na 11 pozycji w Rankingu Gmin Podkarpacia

Data publikacji: 2012-09-21, Data modyfikacji: 2012-09-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Gmina i Miasto Nisko na 11 pozycji w Rankingu Gmin Podkarpacia

Po raz drugi FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie opracowali ranking dla samorządów województwa podkarpackiego. Pierwsza edycja, w 2011 roku spotkała się z zainteresowaniem władz samorządowych oraz mieszkańców ocenianych gmin.

Ideą Rankingu jest wyłonienie i promocja wyróżniających się gmin województwa podkarpackiego. Jego celem jest ocena, na podstawie danych pozyskanych przez system statystyki publicznej, potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa podkarpackiego w sferze gospodarczej i społecznej. Kolejność gmin została wyznaczona przy zastosowaniu syntetycznego wskaźnika rankingowego, w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej, wyliczonego oddzielnie dla każdej z gmin. Zwycięzcą Rankingu została gmina, która uzyskała najwyższą wartość syntetycznego wskaźnika. W ramach Rankingu ocenie poddano wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu, tj. Rzeszowa, Przemyśla, Krosna i Tarnobrzega.

Liderzy drugiej edycji Rankingu to Solina, Ostrów i Lutowiska. Solina lideruje już drugi rok z rzędu. Ostrów i Lutowiska, w porównaniu do zeszłorocznej edycji, wspięły się na drugie i trzecie miejsce na podium odpowiednio z pozycji 4 i 5.

W 2012 roku w ekstraklasie gmin województwa podkarpackiego nastąpiły znaczne przetasowania. Miejsce w pierwszej dwudziestce udało się zachować jedenastu gminom. Tylko dwie gminy utrzymały swoje sprzed roku - Solina (1 lokata) i Jasło (20. lokata). Sześć gmin znalazło się wyżej w Rankingu (Ostrów, Lutowiska, Krzeszów, Łańcut, Mielec, Stalowa Wola), pozostałe trzy uzyskały lokaty niższe niż w poprzednim roku (Cisna, Boguchwała, Lesko). Dziewięć gmin nie utrzymało się w tegorocznej dwudziestce. Najbardziej spektakularne spadki odnotowały gminy: Lubenia, która spadła o 85 pozycji, Domaradz - spadek o 95 pozycji oraz Nowy Żmigród ze spadkiem aż o 106 pozycji. W ich miejsce pojawiły się gminy: Zagórz, Krasne, Nisko, Sanok, Lubaczów, Fredropol, Leżajsk, Grodzisko Dolne oraz Dębica. W tym gronie największego skoku dokonały: Fredropol (o 48 pozycji) i Zagórz (o 35 pozycji). Godne podziwu są wyniki Grodziska Dolnego - gminie udało się wyskoczyć na osiemnaste miejsce aż z 125. lokaty w ubiegłym roku.

 

nisko.pl, Źródło artykułu: nisko.pl, Autor zdjęć: nisko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola