Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Otwarcie wystawy „Cymelia ze szkolnej biblioteki”.

Data publikacji: 2012-06-20, Data modyfikacji: 2012-09-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Otwarcie wystawy „Cymelia ze szkolnej biblioteki”.

W dniu 11 czerwca 2012 r. w auli niżańskiego liceum odbyło się otwarcie wystawy „Cymelia ze szkolnej biblioteki". Organizatorem wystawy jest Liceum Ogólnokształcące w Nisku oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO w Nisku. Wystawa, której motto brzmi „100 lat działalności szkoły to historia wielu pokoleń" jest integralną częścią przygotowań do obchodów stulecia szkoły. Po uroczystym otwarciu wystawy i powitaniu gości przez dyrektora Jerzego Stelmacha, głos zabrała kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Stalowej Woli - Pani Ewa Krzyżek. Pani kierownik przedstawiła historię cymeliów niżańskiej biblioteki oraz zaprezentowała eksponaty szkolne z dawnych lat, wśród których znalazły się m. in.: liczydło, kałamarz, obsadka ze stalówką.

Ozdobą wystawy była stara ławka szkolna z początków XX wieku, wypożyczona z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. „Jako była absolwentka Liceum i pracownik biblioteki marzyłam o tym, Cymelia ze szkolnej biblioteki żeby mieć swój udział w obchodach 100-lecia szkoły. Wiele lat temu miałam możliwość obejrzenia starych książek w bibliotece i opisania ich na fiszkach. Z tych materiałów i wydawnictw o Nisku oraz zasobów bibliotek cyfrowych powstał artykuł o historii biblioteki. Zaproponowałam dyrektorowi zorganizowanie wystawy".- powiedziała Pani E. Krzyżek.

Pracownik biblioteki szkolnej - Pani Beata Michałowska wygłosiła referat na temat wystawy towarzyszącej, prezentującej dzieje książki na przestrzeni wieków. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Nisku z lat 1968-1971, Pan Czesław Korczak, przypomniał postać Stanisława Bąka, absolwenta liceum z roku 1949, autora książki „Wesele Ludowe w Grębowie". Oficjalną część zakończono zaproszeniem do zwiedzania wystawy, która oprócz eksponowanych książek zawiera odbite pieczęcie szkoły pokazujące zmiany w jej nazwie na przestrzeni lat, ekslibrisy i inkanubuły, skany fotografii opraw książkowych. Wystawa była przygotowywana od stycznia 2012 r. Pracami kierowała Pani B. Michałowska, która podkreśla: „W przygotowaniach uczestniczyła młodzież klas pierwszych i drugich. Uczniowie wyszukiwali i podpisywali książki na wystawę, przygotowywali dekoracje". Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do końca czerwca po wcześniejszym uzgodnieniu terminu przybycia gości. Przewiduje się też otwarcie wystawy we wrześniu tego roku, kiedy odbędzie się Zjazd Absolwentów „Czarnieckiego".

 

nisko.pl, Źródło artykułu: nisko.pl, Autor zdjęć: nisko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola