Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Klub Młodego Odkrywcy - wspólny projekt niżańskich gimnazjów

Data publikacji: 2013-05-27, Data modyfikacji: 2013-05-27
A A AWydrukDrukuj  
 

Projekt edukacyjny "Klub Młodego Odkrywcy" prowadzony jest przez nauczycieli fizyki niżańskich gimnazjów: Danutę Nycz - Gimnazjum nr 1, Annę Dybkę - Gimnazjum nr 2 oraz Jacka Piotrowskiego - Gimnazjum nr 3. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Urząd Gminy i Miasta Nisko.

Uczniowie na zajęciach, w swoich szkołach wykonują proste ale niestandardowe doświadczenia z użyciem przedmiotów codziennego użytku i produktów ogólnie dostępnych. Raz w miesiącu spotykają się na wspólnych warsztatach w kolejnych szkołach.

Pierwsze wspólne warsztaty, które odbyły się 19 marca 2013r. prowadził Jacek Piotrowski. Podczas spotkania uczniowie udowadniali istnienie ciśnienia atmosferycznego, poznawali sposoby zwiększania i zmniejszania ciśnienia oraz badali napięcie powierzchniowe na przykładzie baniek mydlanych.

Drugie spotkanie warsztatowe odbyło się 17 kwietnia 2013r. w Gimnazjum nr 1 pod nadzorem Danuty Nycz. Doświadczenia przeprowadzone na tym spotkaniu opatrzone były tytułem "Fizyka przy grillu". Wśród doświadczeń były m.in. silnik cieplny, "skaczące pchełki", biwakowy prysznic.

Kolejne spotkanie odbyło się 22 maja 2013r w Gimnazjum nr 2. Warszaty prowadziła Anna Dybka. Uczniowie powtórzyli m.in. doświadczenie Marii Curie-Skłodowskiej, obserwowali przepływ cieczy, zbudowali silnik wodny. Na koniec warsztatów uczniowie skonstruowali rakiety, które "latały" po korytarzach szkolnych.

Finałem tego projektu jest wyjazd do Warszawy na Piknik Naukowy oraz do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium. Projekt ten przyczynił się do popularyzacji fizyki i udowodnił, że zjawiska fizyczne można badać i obserwowaćc na codzień.

Słowa podziękowania należą się Burmistrzowi Gminy i Miasta Nisko Julianowi Ozimkowi oraz Wicebrurmistrz Teresie Sułkowskiej za wsparcie inicjatywy rozwijania zainteresowań fizyką przez prowadzenie eksperymentów.

 

 

UM Nisko, Źródło artykułu: www.nisko.pl, Autor zdjęć: UM Nisko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola