Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dzień Sapera w Garnizonie Nisko

Data publikacji: 2013-04-17, Data modyfikacji: 2013-04-27
A A AWydrukDrukuj  
 

W Garnizonie Nisko 15 kwietnia odbyły się Centralne Obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych – Wojsk Lądowych połączone ze świętem 16 Tczewskiego Batalionu Saperów. W uroczystościach udział wziął Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Julian Ozimek.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych w obronie ojczyzny i pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego wychowawców i wychowanków Podoficerskiej Szkoły Piechoty w Nisku. Następnie odbyła się uroczysta msza polowa koncelebrowana przez ks. płk Zenona Surmę. Po zakończeniu nabożeństwa, żołnierze oraz goście udali się przed bramę jednostki, gdzie dokonano aktu odsłonięcia Obelisku Tradycji poświęconego saperom. Burmistrz Gminy i Miasta Nisko przed nowym obeliskiem złożył kwiaty.

W południe rozpoczął się uroczysty apel, w czasie którego odczytano rozkazy i przyznano wyróżnienia za wzorową służbę, nagrodzono zwycięzców Centralnych Zawodów Użyteczno - Bojowych pododdziałów inżynieryjnych Wojsk Lądowych oraz wręczono medale „Zasłużonemu Saperowi Wojska Polskiego" oraz „Zasłużonemu dla Wojsk Inżynieryjnych". Nie zabrakło również nagród dla żołnierzy 16 Tczewskiego Batalionu Saperów, którzy obchodzili swoje święto. Wśród wyróżnionych odznaką 3 Batalionu Inżynieryjnego znaleźli się także: Poseł na Sejm RP, Renata Butryn, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, płk Wojciech Kucharski, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Julian Ozimek oraz Starosta Niżański, Gabriel Waliłko. Apel zakończył się defiladą, po której goście udali się do sali tradycji jednostki, gdzie kontynuowano uroczystości. Podczas tej części nastąpiło wręczenie okolicznościowych ryngrafów, w przekazaniu których udział wziął Burmistrz Gminy i Miasta Nisko. 

Tegoroczny „Dzień sapera" w niżańskim Garnizonie był wyjątkowy nie tylko dla żołnierzy z Podkarpacia, ale dla wszystkich wojsk lądowych w kraju. Świadczy o tym chociażby obecność w Nisku Szefa Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Wojsk Lądowych, pułkownika Daniela Króla. Również mieszkańcy Niska mogli uczestniczyć w obchodach Święta Wojsk Inżynieryjnych. Dla nich bowiem przygotowano prezentację saperskiego sprzętu i pokazy bojowe żołnierzy 16 Batalionu Saperów oraz 3 Batalionu Inżynieryjnego. Można było zobaczyć m.in. wzorowe działanie Oddziału Zaporowego w czasie minowania oraz Oddziału Zabezpieczenia Ruchu przy pokonywaniu przeszkody terenowej z użyciem mostu BLG. Okazja zwiedzania Garnizonu szczególnie spodobała się najmłodszym mieszkańcom Niska.

***

Wojska Inżynieryjne swoje święto obchodzą każdego roku w kwietniu. Historycznie inspiracją obchodów stały się wydarzenia związane z forsowaniem Odry i Nysy przez oddziały 1 oraz 2 Armii Wojska Polskiego. Forsowanie rozpoczęło się w Siekierkach i Gozdowicach 14 kwietnia 1945 roku i trwało do 20 kwietnia. W rocznicę tych wydarzeń dzień 16 kwietnia stał się Świętem Saperów, a kwiecień stanowi kanwę do uroczystości obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych.

UM Nisko, Źródło artykułu: www.nisko.pl, Autor zdjęć: UM Nisko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola