Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Cerkwie Pogranicza - wernisaż wystawy

Data publikacji: 2013-04-19, Data modyfikacji: 2013-04-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Dnia 18.04.2013 roku. w sali Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół" odbył się wernisaż rysunku Mariusza Bajka „Cerkwie pogranicza".

Mariusz Bajek jest rysownikiem. Uczestniczył w wielu plenerach, w tym na Słowacji. Ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie publikował swoje rysunki w tygodnikach „Sztafeta" i „Niedziela". Wydał także kilka albumów ze swoimi pracami. A były to: „Z teki rysownika" (1999), „Rozwadowski klasztor" do tekstu Piotra Jackowskiego (2000), „Z nadzieją" do poezji Czesławy Marzeny Bajek (2003), „Kapliczki okolic Stalowej Woli" do tekstu małżonki Zofii Życzyńskiej – Bajek (2004), „Powiat Stalowowolski w rysunku" (2008), „Impresje w pocztówkach zamknięte" (2010) oraz „Cerkwie pogranicza" (2012).

Rysunki Mariusza Bajka przedstawiają urok przydrożnych kapliczek, krzyży, wiejskiej architektury i przyrody. Jego prace powstają podczas bliższych i dalszych wędrówek, którym rysownik poświęca każdą wolną chwilę. Bacznie obserwując piękno okolicznej przyrody i architektury stara się utrwalić na kartkach papieru wszystko to, co za kilka lub kilkanaście lat może przestać istnieć, zniszczone upływem czasu i rozwojem cywilizacji.

Niżańskie Centrum Kultury „Sokół" gościło Mariusza Bajka już dwukrotnie. W 2006 roku, w ramach Tygodnia Kultury Biblijnej odbyła się wystawa prac rysownika pod hasłem „Przydrożne kapliczki", a w 2010 roku ekspozycja nosiła tytuł „Rozkochać w swej ziemi".

Otwarciu aktualnej wystawy „Cerkwie pogranicza" towarzyszyła prezentacja albumu oraz projekcja filmu autorstwa Zofii Życzyńskiej – Bajek i Mariusza Bajka zrealizowanego przez Telewizję Kablową „Stella" oraz występ łemkowskiego zespołu „KREMENAROS".

Wszystkich zainteresowanych twórczością Mariusza Bajka zapraszamy do NCK „Sokół'. Wystawa czynna będzie do 20 maja 2013 r.

 

 

UM Nisko, Źródło artykułu: www.nisko.pl, Autor zdjęć: UM Nisko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  niżański 

  Powiat niżański – powiat w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, którego siedzibą jest miasto Nisko. Znajdziemy w nim gminy: Nisko, rudnik nad Sanem, Ulanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów oraz miasta Nisko, Rudnik nad Sanem i Ulanów.

  Powiat rozciąga się po obu stronach rzeki San.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą dwa znakomite szlaki – Szlak Architektury Drewnianej i Szlak wodny „Błękitny San”. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody i kapliczek, które dodają powiatowi swoistego uroku.

  Przez powiat krzyżują się drogi krajowe: nr 19 i nr 77. Teren powiatu przecinają linie kolejowe w kierunku Lublina, Przeworska i Zamościa.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola